1. NLP   – Neuro-Linguistic Programming תכנות לשוני עצבי

משתמש בטכניקות תפיסתיות, התנהגותיות ותקשורתיות כדי להקל על אנשים לשנות את המחשבות האוטומטיות והאינסטינקטיביות (הדרך שבה הם חושבים), הפעולות שלהם והדרך בה מתנהגים.

NLP פסיכודינמי פועלת באמצעות שימוש מודע בשפה כדי להביא לשינויים במחשבותיו ובהתנהגותו של מישהו.

NLP פותחה על ידי ריצ’רד בנדלר וג’ון גריינדר, שהאמינו שאפשר לזהות את דפוסי המחשבות וההתנהגויות של אנשים מצליחים וללמד אותם לאחרים.

שינוי הדרך שבה הם חושבים, הפעולות שלהם והדרך בה מתנהגים, באמצעות השפה והדמיון.

תכנות מחדש של התת-מודע. לדוגמה תרגיל דמיון מיוחד בו המתאמן מונחה להחליף בדמיונו שוב ושוב תגובה ישנה בתגובה רצויה נוכח טריגר מסוים.

ממש חיווט מחדש של המוח בהקשרים ספציפיים, פועלת באמצעות שימוש מודע בשפה כדי להביא לשינויים מחשבתיים והתנהגותיים.

הוא מבוסס על הרעיון שאנשים פועלים על ידי “מפות” פנימיות של העולם שהם לומדים באמצעות חוויות חושיות.

NLP מנסה לזהות ולשנות הטיות לא מודעות או מגבלות של מפת העולם של הפרט.

ההבדל בין NLP ל CBT

2. פסיכותרפיה:

בישראל המורשים לעסוק בפסיכותרפיסטים הם בדרך כלל פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, קרימינולוגים, או מטפלים באמצעות אמנויות בחו”ל גם יועץ חינוכי או מטפל בהבעה.

טיפול המבוסס על דיבור ומכונה בדרך כלל “טיפול דיבור” או פשוט “טיפול” והוא מונח מטריה המשמש להקיף מגוון טיפולים וטכניקות שנועדו לטפל ולשפר את בריאות הנפש.

בעיות נפוצות ומחלות שניתן לטפל בהם בהצלחה באמצעות פסיכותרפיה הן:

דיכאון, חרדה, קשיים רגשיים, טראומה, טיפול במשברים, בהפרעות, במצוקות , התמכרויות, התמודדות עם אובדן, התעללות מינית, פיזית או רגשית, בעיות משפחתיות זוגיות או מיניות, הפרעות אכילה, בעיות הקשורות להזדקנות.

פסיכותרפיה חופרת עמוק יותר כדי למגר את הבעיה או לספק פתרון מתמשך יותר. הסיבה לכך היא שהטיפול נועד להבין את הרגשות, ההתנהגויות, העבר ואת דפוסי המחלה, כך שניתן יהיה לטפל בהם ולפתור. על ידי לימוד טכניקות התמודדות המטופל ומיומנויות, המטפל מסייע לאדם להחזיר את השליטה על הרגשות שלהם ואת החיים שלהם.

מפגשי פסיכותרפיה במגוון פורמטים. המטפל יחד עם המטופל יחליטו על הפורמט המתאים ביותר לצרכי המטופל.

גישות ושיטות טיפול של הפסיכותרפיה:

CBT, פסיכותרפיה קיומית (אנליזה אקזיסטנציאלית), טיפול פרטני, טיפול במוסיקה, טיפול במשחק, טיפול באומנות, טיפול קבוצתי, טיפול זוגי או משפחתי.

2.1 CBT – Cognitive behavioral therapy

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) הוא טיפול שיכול לעזור לך לנהל את הבעיות שלך על ידי שינוי האופן שבו אתה חושב ומתנהג כאן ועכשיו.

זה נפוץ ביותר לטיפול חרדה ודיכאון, אבל יכול להיות שימושי עבור בעיות נפשיות ופיזיות אחרות.

CBT מבוסס על התפיסה כי המחשבות, הרגשות, התחושות הפיזיות והפעולות שלך מחוברים זה לזה, וכי מחשבות ורגשות שליליים יכולים ללכוד אותך במעגל קסמים.

CBT שואפת לעזור לך להתמודד עם בעיות מכריעות בצורה חיובית יותר על ידי פירוק אותם לחלקים קטנים יותר, אופן הטיפול: לעודד חשיפה הדרגתית ומבוקרת לאותן סיטואציות ואסוציאציות שהמטופל חרד ונמנע מלהיפגש , להתמודד או להימצא בהן.

אתה לומד כיצד לשנות דפוסים שליליים אלה כדי לשפר את האופן שבו אתה מרגיש. CBT מתמודד עם הבעיות הנוכחיות שלך בהווה, במקום להתמקד בנושאים מהעבר שלך. הוא מחפש דרכים מעשיות לשפר את מצבך הנפשי על בסיס יומי.

 CBT מטפל בהפרעות דו קוטבית, אישיות גבולית, אנורקסיה ובולימיה, אובססיבית כפייתית (OCD) , פאניקה פוביות, דחק פוסט-טראומטית (PTSD) פסיכוזה סכיזופרניה בעיות שינה – כגון נדודי שינה, בעיות הקשורות לשימוש לרעה באלכוהול, תסמונת המעי הרגיז (תסמונת המעי הרגיז), תסמונת התשישות הכרונית (CFS), פיברומיאלגיה בשלושת המקרים האחרונים ה CBT לא יכול לרפא את הסימפטומים הפיזיים של תנאים אלה, אך יכול לעזור לאנשים להתמודד טוב יותר עם הסימפטומים שלהם.

ההבדל בין NLP ל CBT

2.2 פסיכותרפיה קיומית (אנליזה אקזיסטנציאלית):

סגנון טיפול המושם דגש על המצב האנושי בכללותו.

משתמשת בגישה חיובית המשבחת יכולות ושאיפות אנושיות ובו זמנית להכיר במגבלות האדם.

קיומית מבוססת על האמונה הבסיסית כי כל האנשים חווים קונפליקט תוך-פסיכוטי בשל האינטראקציה שלהם עם תנאים מסוימים הטמונים בקיום האנושי, הידועים בשם נתון.

התיאוריות מזהות לפחות ארבעה נתונים קיומיים עיקריים:

1.חופש

2.אחריות נלווית

3.מוות בידוד

4. חוסר משמעות

עימות עם כל אחד מהתנאים הנ”ל, או הנתון, ממלא אדם בסוג של חרדה המכונה בדרך כלל חרדה קיומית.

חרדה זו נחשבת כדי להפחית את המודעות הפיזית, הפסיכולוגית, החברתית והרוחנית של האדם, אשר עלולה להוביל לתוצאות משמעותיות לטווח ארוך.

לדוגמה, העובדה שכל אחד מאתנו וכל אחד מיקירינו חייב למות בזמן לא ידוע עשויה להיות מקור לחרדה עמוקה עבורנו, והדבר עלול לפתות אותנו להתעלם מהמציאות ומהצורך במוות בקיום האנושי. עם זאת, אם נצמצם את מודעותנו למוות, אנו עלולים שלא לקבל החלטות שיכולות למעשה להגן או אפילו להעשיר את חיינו. בקצה השני של הספקטרום, אנשים המודעים יתר על המידה לעובדה שהמוות הוא בלתי נמנע עשויים להיות מונעים למצב של נוירוזה או פסיכוזה.

המפתח, על פי פסיכותרפיה קיומית, הוא לאזן בין להיות מודע למוות מבלי להיות המום ממנו.

אנשים בטיפול שמוכנים לחקור את הסיבות לקונפליקטים התוך-פסיכוטיים שלהם ואת ההחלטות שהובילו לנסיבות הנוכחיות שלהם יכולים להפיק תועלת רבה מפסיכותרפיה קיומית.

ישנן בעיות התנהגותיות ונפשיות רבות שניתן לטפל בהן בהצלחה בגישה טיפולית זו, כולל דיכאון, חרדה, תלות בחומרים ומתח פוסט-טראומטי הנובע מחשיפה לקרב צבאי, אונס, התעללות מינית בילדות, אלימות בינאישית או חוויות מסכנות חיים אחרות.

אנשים המגיבים לטיפול נוטים למצוא משמעות ומטרה בחייהם ולעתים קרובות חווים מודעות עצמית מוגברת, הבנה עצמית, כבוד עצמי ומוטיבציה עצמית. ההבנה שהם אחראים בעיקר להחלמתם מגדילה לעתים קרובות את הסבירות שאנשים בטיפול יראו מעבר לגבולות של מפגש טיפולי ויתפסו בהתאוששות כתהליך טיפולי.

2.3 טיפול פרטני:

מטופל מקבל ייעוץ אישי אחד על אחד עם המטפל שלו כדי להתגבר ולטפל במחלות נפש, הפרעה או מכשול אישי. טיפול וייעוץ אינם משמשים רק לטיפול במחלות נפש; אנשים לעתים קרובות מגיעים לקבל עזרה מקצועית להתמודד עם צער, סוף מערכת יחסים, עזרה עם הערכה עצמית נמוכה ועוד… סוג זה של טיפול הוכח כמוצלח מאוד כפי שהוא מאפשר למטופל להתמודד עם הבעיות שלהם ולפתח מנגנוני התמודדות בריאים.

2.4 טיפול במוסיקה:

כרוך בשימוש בתגובות ובקשרים של אדם למוזיקה כדי לעודד שינויים חיוביים במצב הרוח וברווחה הכללית.

טיפול במוסיקה יכול לכלול יצירת מוסיקה עם כלים מכל הסוגים, שירה, מעבר למוזיקה או סתם האזנה לה.

למוזיקה יש השפעות רבות עוצמה על המוח, לסגנונות שונים של מוזיקה יכולה להיות השפעה משמעותית על מצב רוחו של האדם מהר מאוד, והיא יכולה לעזור לו לחוות ולעבד מגוון רחב של רגשות, משמחה להתרגשות, כמו גם עצב, רוגע והתחשבות.

עשיית מוזיקה יכולה גם להיות מועילה כמו האזנה למוזיקה, וטיפול במוסיקה מעודד אנשים ליצור באופן פעיל את המוזיקה שהם מוצאים מועילה להם.

המוזיקה  יכולה לעזור לשפר את בריאות הנפש, ואת השפעותיה על מצבים נפשיים שונים.

שמביא לתוצאות בטווח הבינוני והארוך.
 
לשפר את הביטחון, מיומנויות תקשורת, עצמאות, מודעות עצמית ומודעות לאחרים, ריכוז ומיומנויות תשומת לב.

האופן שבו מוזיקה משפיעה על המוח הוא מורכב מאוד. כל היבטי המוזיקה — כולל גובה הצליל, הקצב והמנגינה — מעובדים לפי אזורים שונים במוח.

2.5 טיפול במשחק:

המשחק מאפשר למטופל להביע את עצמו, באופן המאפשר הבעה רגשית ותקשורת עם המטפל.

אלו מתאפשרות אם במהלך המשחק נוצר מרחב בטוח ומוגן.

המשחק מעלה תכנים פנימיים, לעיתים באמצעות סמלים, וכן מתרחש תהליך בינאישי בין המטפל למטופל במהלך המשחק שתפקידו לסייע למטופל בפתרון בעיות ולהשיג צמיחה אישית והתפתחות מיטבית.

2.6 טיפול באמנות:

טיפול באמנות הוא טכניקה המושרשת ברעיון שביטוי יצירתי יכול לטפח ריפוי ורווחה נפשית.

טיפול באמנות אינו הסוג היחיד של אמנות יצירתית המשמשת לטיפול במחלות נפש.

סוגים אחרים של קריאייטיב כוללים: טיפול בריקוד, טיפול בדרמה, טיפול אקספרסיבי, טיפול במוזיקה, טיפול בכתיבה.

טכניקות מטרת הטיפול באמנות היא לנצל את תהליך היצירה כדי לעזור לאנשים לחקור את הביטוי העצמי, ובכך למצוא דרכים חדשות להשיג תובנה אישית ולפתח כישורי התמודדות חדשים.

היצירה או ההערכה של האמנות משמשת כדי לעזור לאנשים לחקור רגשות, לפתח מודעות עצמית, להתמודד עם מתח, להגביר את ההערכה העצמית, ולעבוד על מיומנויות חברתיות.

טכניקות המשמשות בטיפול באמנות יכולות לכלול: קולאז’, צביעה, שרבוט, ציור, צילום, פיסול.

כאשר לקוחות יוצרים אמנות, הם עשויים לנתח מה הם עשו ואיך זה גורם להם להרגיש. באמצעות חקר האמנות שלהם, אנשים יכולים לחפש נושאים וקונפליקטים שעשויים להשפיע על המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלהם.

טיפול ב:  בעיות הקשורות להזדקנות, חרדה, סרטן, דיכאון הפרעות אכילה, קשיים רגשיים בעיות משפחתיות או יחסים, מצבים רפואיים, הפרעת דחק פוסט-טראומטית, טראומה רגשית, אלימות פיזית, התעללות במשפחה, חרדה, דיכאון.

פחות משעה של פעילות יצירתית יכולה להפחית את הלחץ שלך ולהשפיע לטובה על בריאות הנפש שלך, ללא קשר לניסיון אמנותי או כישרון.

2.7 טיפול קבוצתי:

יש דרכים רבות ושונות לשלב טיפול קבוצתי.

היתרונות של טיפול קבוצתי הוכחו כמחזירים את הנורמליות לאנשים הסובלים מהפרעות ומחלות רבות ושונות, כולל מחלת לב כלילית, והשלבים השונים של טיפול קבוצתי מאפשרים ללקוחות ליהנות מסביבה תומכת וחיובית.

מהו טיפול קבוצתי? בהגדרה, טיפול קבוצתי משתמש במטפל אחד או יותר העובדים עם קבוצת אנשים בו זמנית.

מאפשרים לאנשים לחלוק חוויות חיוביות בנקודות שונות בטיפול שלהם.

תהליך הטיפול הקבוצתי מורכב מהבאים:

התמדה של תקווה: מאז מפגשים מכילים אנשים בשלבים שונים של טיפול קבוצתי, לראות את ההצלחה של אחרים במהלך תהליך הטיפול הקבוצתי יכול להחדיר תחושה של תקווה אצל אחרים כי הם אולי רק בתחילת פעילויות טיפול קבוצתי.

להיות אחד: לאפשר לך לרפא ולעבור חוויות טראומטיות עם אחרים אשר באופן דומה נע בעבר השדים שלהם יכול לאפשר תחושה של אחדות ואחווה בלתי מושגת עם טיפול אחד על אחד. הקניית מידע: על ידי שיתוף מידע ועבודה כקבוצה, חברים יכולים לשתף מידע שיכול להיות חיוני לטיפול ולריפוי של אדם אחר. שיתוף זה של ניסיון הוא נושא טיפול קבוצתי שיכול רק להוסיף להצלחת הטיפול הקבוצתי.

אלטרואיזם: שיתוף עוצמות עם חברים אחרים בטיפול קבוצתי יכול להגביר את המורל, ההערכה העצמית והביטחון באלה שרק מתחילים פעילויות טיפול קבוצתיות.

פרשנות התנהגותית מתקנת: קבוצת הטיפול מתחילה ללבוש צורה של משפחה לחברי קבוצה רבים. במהלך מפגשי טיפול קבוצתיים חברים יכולים לחקור חוויות ילדות בעבר שהם מאמינים שעיצבו את אישיותם ואת התנהגויותיהם לקבוצה. על ידי שיתוף חוויות והתנהגויות אלה, חברים יכולים ללמוד הרגלים ריאקציונריים חדשים מאחרים יעילים יותר, חיוביים ומעצימים יותר.

נשאר חברתי תוך ריפוי: ההיבט החברתי לטיפול קבוצתי מועיל מאוד. רוב האנשים נוטים לסגת כאשר מתאוששים או מנסים להתאושש מחוויה טראומטית. להיות בסביבת אחרים מאפשר לך להחלים מבלי לסגת, בתורו מאפשר לך לתרגל התנהגויות חדשות.

חיקוי: חברי הקבוצה יכולים לחקות תגובות ופעולות של אחרים לתרחישים מועילים וחיוביים. רעיונות לטיפול קבוצתי יכולים לתרגם טכניקות חברתיות יומיומיות מועילות שאחרים יכולים להשתמש בהן בחיי היומיום שלהם.

למידה בינאישית: אינטראקציה עם אחרים וקבלת משוב בזמן אמת היא השפעה פורייה של טיפול קבוצתי. על ידי קבלת משוב מחברי קבוצה אחרים והמטפל הקבוצתי, ניתן לפתח פרספקטיבות וטכניקות חדשות בסביבה בטוחה ומסבירת פנים.

קתרזיס: להרשות לעצמך לחלוק את הרגשות והחוויות הטראומתיות שלך עם קבוצה של אנשים שעוברים חוויות דומות יכול לאפשר לך ולאחרים להרפות מאשמה, כאב או מתח.

גורמים קיומיים: תוך כדי עבודה על בעיות טראומטיות במסגרת טיפול קבוצתית, תחושת אחריות נספגת גם באמצעות הדרכה ותמיכה של חברי הקבוצה. באמצעות תהליך זה, אנשים הופכים מודעים לכך שהם עצמם אחראים למעשיהם ולבחירותיהם.

2.8 טיפול זוגי או משפחתי

משבר לאחר בגידה, הילד הראשון, שבע השנים, שכול של אחד ההורים או ילד, גיל ה 40, הקן המתרוקן, מעבר מגורים או שיפוץ כללי, כלכלי, המשפחה המורחבת (חמה\כלה), על רקע דת.

גישות ושיטות טיפול: כל השיטות הפסיכותרפיה ויתר השיטות באתר, שילוב שלהם

3. “שיטת 24 הצעדים”  

שיטה שפיתחה אורית אלדר פסיכותרפיסטית, בוגרת מכון אדלר, בוגרת סמינר הקיבוצים, מומחית לטיפול בהתנהגויות כפייתיות, יצירת הרגלים חדשים, ​תחומי טיפול: משברים, התמכרויות, חרדות, יצירת הרגלים חדשים, סדר ואיזון במערכות היחסים : משפחה , זוגיות, קדם נישואין, עבודה וחברה.

השיטה: “אתה הקברניט של חייך” לשינוי הרגלים ודפוסי חשיבה, ליצירת מערכות יחסים בריאות, לשחרור אמונות ובניית רשת ביטחון ויציבות.

השיטה נולדה במטרה לתת מענה טיפולי שהוא קצר וממוקד.

הטיפול הוא הוליסטי – מערכתי והאדם עובר תהליך משמעותי ויוצר שינויים  בשלושת מעגלי החיים: משפחה, עבודה וחברה.

התוכנית מיושמת מזה  22 שנים ובזכותה מאות אנשים ובני משפחותיהם יצאו לדרך חדשה.

השיטה פותחה “שיטת 24 צעדים” כיצד לבנות הרגלים בריאים לאורך זמן. במטרה לתת מענה טיפולי שהוא קצר וממוקד.

בו אדם עובר תהליך משמעותי ויוצר שינויים בשלושת מעגלי החיים: משפחה, עבודה וחברה.

מטרתה: בניית אני עצמי בטוח ויציב.

להיות הקברניט – לקיחת שליטה על החיים.

מציאת משמעות וערך.

שיפור מערכות היחסים במשפחה, בזוגיות, במקום העבודה.

התמודדות עם מצבי לחץ.

חוסן אישי ומשפחתי להתמודדות עם אתגרי החיים.

התוכנית הוליסטית מותאמת אישית לצרכיו של כל מטופל.

הכלים איתם אני עובדת מגוונים וכוללים: טיפול קוגניטיבי התנהגותי,  טיפול רגשי, כלים אימוניים, טיפול קבוצתי. מיינדפולנס, דמיון מודרך, כדרך להפגת מתחים ויצירת איזון גם ברגעי קושי ומשבר.

4. Mindfulness (תשומת לב)

זו מילה די פשוטה. זה מצביע על כך שהמוח מטפל באופן מלא במה שקורה, במה שאתה עושה, בחלל שאתה עובר דרכו. זה אולי נראה טריוויאלי, מלבד העובדה המעצבנת שאנחנו לעתים קרובות כל כך סוטים מהעניין בהישג יד.

המוח שלנו ממריא, אנחנו מאבדים קשר עם הגוף שלנו, ועד מהרה אנחנו שקועים במחשבות אובססיביות על משהו שפשוט קרה או מודאג לגבי העתיד.

וזה גורם לנו לחרדה. תשומת לב היא היכולת האנושית הבסיסית להיות נוכחים באופן מלא, מודעים למקום שבו אנו נמצאים ומה שאנחנו עושים, ולא מגיבים יתר על המידה או המומים ממה שקורה סביבנו.

עם זאת, לא משנה כמה רחוק אנחנו מתרחקים, תשומת לב היא ממש שם כדי להחזיר אותנו למקום שבו אנחנו נמצאים ומה אנחנו עושים ומרגישים.

תשומת לב היא היכולת האנושית הבסיסית להיות נוכחים באופן מלא, מודעים למקום שבו אנו נמצאים ומה שאנחנו עושים, ולא מגיבים יתר על המידה או המומים ממה שקורה סביבנו.

תשומת לב היא יותר מסתם מנהג. היא מכניסה מודעות ואכפתיות לכל מה שאנחנו עושים – וזה מפחית מתח מיותר. אפילו קצת משפר את חיינו. זה מבוסס ראיות. אנחנו לא צריכים לשים לב לאמונה. הן המדע והן הניסיון ממחישים את יתרונותיו החיוביים לבריאותנו, לאושרנו, לעבודה ולמערכות היחסים שלנו. זה מעורר חדשנות. ככל שאנו מתמודדים עם המורכבות וחוסר הוודאות הגוברים של עולמנו, תשומת לב יכולה להוביל אותנו לתגובות יעילות, עמידות ובעלות נמוכה לבעיות עקשניות לכאורה.

5. פיתוח התודעה  LEAP OF FAITH

רועי סימן טוב יזם תודעה, מאמן עסקי, מטפל זוגי, פרטני, קדם נישואין, מנחה קבוצות התפתחות אישית וחשיבה יצירתית מייסד מכון פיתוח התודעה – LEAP OF FAITH  עוסק 20 שנה בטיפול, מאמין בנפש האדם וביכולת שלה לצמוח ולהתפתח תוך כדי קשיים ואתגרים וליצירה של מציאות חדשה.

6. טיפול פסיכואנליטית (מוכר גם כ”טיפול דינאמי”)

המונח פסיכואנליזה, במובן הצר שלה מתייחס לשיטה של טיפול פסיכולוגי שפותח במקור על ידי זיגמונד פרויד.

הפסיכואנליזה הקלינית משמשת כטיפול במגוון מצבים פסיכולוגיים, כולל תסמינים ספציפיים ובעיות אישיות כלליות יותר.

הטיפול כרוך בפגישות פרטניות עם אנליסט, מספר פעמים בשבוע, על פני תקופה של מספר שנים.

המטופל בדרך כלל שוכב על ספה ומונחה לומר כל מה שעולה על הדעת (טכניקה הנקראת אסוציאציה חופשית), כולל תסמינים, אירועי חיים, זיכרונות, פנטזיות, חלומות, תחושות פיזיות ותחושות כלפי האנליסט.

האנליסט מקשיב לחומר זה, ובסופו של דבר מפרש אותו כחושפת קונפליקטים בין כוחות רגשיים (קונפליקטים “דינמיים”) שהמטופל היה מחוסר הכרה בעבר.

רגשות כלפי האנליסט, הנקראים רגשות העברה, חשובים במיוחד למטרה זו, שכן תחושות אלה מועברות באופן לא מודע על האנליסט מאנשים משמעותיים בעברו של המטופל, וניתן להשתמש בהם כדי לפרש ולעבד מחדש קונפליקטים עכשוויים הנגזרים ממערכות יחסים קודמות אלה.

7. טיפול הוליסטי: או פסיכותרפיה הוליסטית

מתייחס לאסכולה של מחשבה בטיפול המנסה לפנות לאדם כאדם שלם ולא כמי שחולה, פשוט יש לו בעיות פסיכולוגיות, או כמו להיות מופרד למרכיבים שונים. טיפול הוליסטי מנסה לפנות לאדם במונחים של מוחו, רוחו וגופו.

טיפול הוליסטי מנסה שהפרט יגבר את המודעות לקשרים אלה בין הנפש, הגוף והרוח באמצעות מספר טכניקות שונות. המטרה היא לעזור לאנשים לפתח הבנה עמוקה הרבה יותר של עצמם בכל הרמות, אשר לעתים קרובות יכול להוביל להערכה עצמית משופרת ומודעות עצמית.

פסיכותרפיסטים הוליסטיים רבים מנסים להשתמש בסימפטומים של הפרט, כגון דיכאון, חרדה או אפילו שימוש בסמים, כשיטה לטפח מודעות גבוהה יותר אצל הפרט. למעשה, זה לא שונה מהאופי הרוחני של רבים מקבוצות 12 השלבים, כגון אלכוהוליסטים אנונימיים.

מושג שמצא את דרכו לכל מיני פסיכותרפיה, כולל טיפול הוליסטי, הוא מושג של תשומת לב או ניסיון להשיג מודעות מלאה של עצמך ברגע.

מטפלים הוליסטיים מנסים לגרום לאנשים לקבל את עצמם ברגע שהם נמצאים, היכן הם נמצאים, ולהבין את עצמם ברמה עמוקה יותר. ברגע שאנשים השיגו קבלה של עצמם, הם יכולים לשחרר טוב יותר בעיות שגורמות להם מצוקה.

הרפיה, דימויים חזותיים וטכניקות אחרות של עבודת גוף משמשים לעתים קרובות כדי לסייע לאנשים בנושאים אלה.

עבודות גוף מורכבות בטכניקות התפתחות אישיות המשתמשות בגוף האדם כשער לשיפור עצמי.

הכוללות: נשימה והרפיה, יוגה, טאי צ’י, מגע טיפולי, עיסוי רייקי (העברת אנרגיה באמצעות מגע או עיסוי), דיקור סיני.

מטרת עבודת הגוף היא לקדם את הקשר בין הנפש לגוף ולהשפיע על שדות אנרגיה בגוף האדם המשפיעים על בריאותו הגופנית והנפשית של האדם.

בנוסף, טכניקות אלה נחשבות לטיפולים משלימים שיכולים להוסיף יעילות מסוימת לטיפולים סטנדרטיים למצבים פסיכולוגיים ואפילו פיזיים, אך אין להם ראיות לטיפולים עצמאיים יעילים למצבים פסיכולוגיים או פסיכיאטריים.

גישת הטיפול ההוליסטי מטרתה של גישה הוליסטית היא לאזן בין כל ההיבטים השונים של האדם, כך שהאדם כולו מטופל בטיפול ולא רק בהיבט אחד של האדם. לדוגמה, בגישה הרפואית המערבית המסורתית, מישהו עם דלקת פרקים יטופל על ידי מומחה שיטפל בדלקת הפרקים שלהם עם תרופות והתערבויות אחרות.

באמצעות רפואה הוליסטית, במקום רק לטפל בדלקת הפרקים של האדם, ההיבטים הרגשיים, העמדות והאמונות של האדם (נפשי), מערכות יחסים וכיצד הם מושפעים ממחלתם, והיבטים רוחניים (משמעויות מושרשות עמוקות יותר על קיומו ועתידו של האדם) יטופלו כולם בתהליך הטיפול.

8. טיפול ממוקד חמלה (CFT):

פותח כדי לעבוד עם סוגיות של בושה וביקורת עצמית. מודל CFT משלים ומרחיב את הגישה ההתנהגותית הקוגניטיבית המסורתית למחשבה אנושית, לרגש ולהתנהגות.

מחקרים הדגישו כי בושה וביקורת עצמית נמצאות אצל אנשים עם דיכאון, הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, הפרעות אישיות, PTSD) ויכולות להדגיש ולתחזק הפרעות אלה.

אחת הסיבות לקשיים כאלה היא שאנשים אולי לא פיתחו יכולות לחוות רגשות חיוביים מתקנת מסוימים כגון ביטחון, ביטחון וחמלה.

 אנשים אלה מגיעים לעתים קרובות מרקע פוגעני/ בריונות, מזניח ו / או ביקורתי. טיפול ממוקד חמלה (CFT) פותח עבור אנשים מרקעים כאלה שמתקשים לעורר סוגים מסוימים של רגש חיובי.

כיצד על ידי פיתוח ‘מוח רחום’, אנו יכולים לעזור לאנשים לטפח מערכת יחסים רחום יותר עם עצמם ועם מצוקתם.

המוקד המרכזי של CFT הוא להתרכז בסיוע ללקוחות להתמודד עם הקשיים שלהם בדרכים מלאות חמלה, כמו גם לספק להם כלים יעילים לעבוד עם נסיבות ורגשות מאתגרים שהם נתקלים בהם.

CFT מסייעת למטופלים ללמוד כלים לעסוק במאבקם בקבלה ובעידוד דרכים, ובכך מסייעת לעצמם להרגיש בטוחים לבצע משימות קשות ולהתמודד עם מצבים מאתגרים, זה מקל על ידי: פיתוח מערכת יחסים טיפולית חיובית המאפשרת את תהליך העיסוק באתגרים ובפיתוח הכישורים להתמודד איתם.

פיתוח הבנות חמלה לא מאשימות בטבע הסבל.

פיתוח היכולת לחוות ולטפח תכונות חמלה.

פיתוח תחושת החמלה לאחרים,

פתיחות לחמלה מאחרים ופיתוח חמלה עצמית.

מערכת ממוקדת איומים והגנה עצמית: התפתחה כדי להתריע ולהפנות תשומת לב כדי לזהות ולהגיב לאיומים. מערכת זו מכילה רגשות מבוססי איומים (כעס, חרדה, גועל) והתנהגויות מבוססות איומים (הילחם/ברח, הקפאה). לשים לב משאבים יתרון, מערכת חיובית מופעלת, מערכת שביעות רצון, מרגיעה ושיוך: מאפשרת מצב של שלווה כאשר אנשים אינם ממוקדים עוד באיומים או בחיפוש אחר משאבים (מאפשר לגוף לנוח ולעכל ולפקוח תשומת לב פתוחה).

השימוש ב-CFT מעשיר את מערכת המרגיעה המבוססת על חמלה, תוך נסיגה ממערכת הרגולציה הרגשית הממוקדת באיום.

9. טיפול אלקטרו-פרכוסים (ECT)

טיפול רפואי הנפוץ ביותר בחולים עם דיכאון גדול חמור או הפרעה דו קוטבית שלא הגיבה לטיפולים אחרים.

ECT כרוך גירוי חשמלי קצר של המוח בזמן שהמטופל נמצא תחת הרדמה. הוא מנוהל בדרך כלל על ידי צוות של אנשי מקצוע רפואיים מיומנים הכולל פסיכיאטר, רופא מרדים, אחות או עוזר רופא.

האם ECT עובד? מחקר מקיף מצא ECT להיות יעיל מאוד להקלה על דיכאון גדול. ראיות קליניות מצביעות על כך עבור אנשים עם דיכאון גדול מסובך, אבל חמור, ECT יפיק שיפור משמעותי בכ 80 אחוז מהחולים.

הוא משמש גם למחלות נפש קשות אחרות, כגון הפרעה דו קוטבית וסכיזופרניה. ECT משמש לעתים בטיפול באנשים עם קטטוניה, מצב שבו אדם יכול להיות נסער יותר ויותר ולא מגיב. אדם עם קטטוניה יכול לפגוע קשות בעצמם או לפתח התייבשות חמורה מאי אכילה או שתייה.

ECT משמש בדרך כלל כאשר טיפולים אחרים, כולל תרופות ופסיכותרפיה, לא עבדו. ECT משמש גם עבור אנשים הזקוקים לתגובה טיפול מהירה בגלל חומרת מצבם, כגון להיות בסיכון להתאבדות.

למרות ECT יכול להיות יעיל מאוד עבור אנשים רבים עם מחלת נפש חמורה, זה לא תרופה. כדי למנוע את חזרת המחלה, רוב האנשים שטופלו ב- ECT צריכים להמשיך עם סוג כלשהו של טיפול תחזוקה. זה בדרך כלל אומר פסיכותרפיה ו /או תרופות או, בנסיבות מסוימות, טיפולי ECT מתמשכים.

מהם השלבים המעורבים בעת קבלת ECT? לפני תחילת סדרה של טיפולי ECT, המטופל צריך לקבל הערכה פסיכיאטרית יסודית, כולל בדיקה רפואית ולפעמים בדיקת דם בסיסית ואלקטרוקרדיוגרמה (ECG) לבדיקת בריאות הלב.

הסכמה מדעת היא חלק חשוב נוסף בתהליך.

על המטופל לספק הסכמה מדעת בכתב לפני מתן ECT.

במצבים שבהם אדם חולה מכדי לקבל החלטות עבורו או עבור עצמה, תהליך ההסכמה כפוף לחוק המדינה (לדוגמה, אפוטרופוס מטעם בית המשפט).

חולים ובני משפחותיהם צריכים לדון בכל האפשרויות לטיפול עם הפסיכיאטר לפני קבלת החלטה טיפול ספציפית. יש לספק להם מידע מספיק כדי להבין באופן מלא את ההליך ואת היתרונות הפוטנציאליים, הסיכונים ותופעות הלוואי של כל אפשרות טיפול לפני מתן הסכמה בכתב.

10. שיטת מוח אחד

רואה את האדם כישות הוליסטית הפועלת בסינרגיה של גוף נפש המאפשרת לנו לממש את הפוטנציאל הטמון בנו.

מזהה ומשחררת את המקום בו פיתחנו דפוס התנהגות שהגביל את בחירתנו ועל ידי כך להחזיר לעצמנו את יכולת הבחירה.

בעזרת השיטה  תצליחו לעשות את השינוי ולבחור את העתיד הנכון והמדויק לכם.

השיטה אפקטיבית לטיפול בחרדות, מתחים, ורטיגו, כאבי גב, בעיות שינה, כאבי ראש, מיגרנות, אלרגיות, אורטיקריה, ירידה במשקל, שינוי דפוסי חשיבה ואמונות מגבילות, השגת יעדים, קשיי למידה ועוד.

תהליך העבודה משלב בתוכו מגוון רחב של תרגילים (מודים): בדיקת טונוס שריר (חשמלי), דמיון מודרך, תרגילי איזון.

במוח אחד משתמשים במונח מודרך ולא מטופל על מנת לחדד את המקום כי כל המגיע בא לבקש הדרכה על מנת להדגיש כי קונפליקט הוא חלק מאתנו ולא חולי

ברוך בואכם ליום הראשון בוא תצאו לחירות מחשבתית.

11. שיטת הלב

שיטת הלב נוסדה על ידי לביאה פז (שחלק מאותיות שמה הם: לב..) “בשנת 2015 הייתי בסכנת חיים, עברתי מוות קליני והייתי בתרדמת של 16 ימים, כשחזרתי לעצמי פיתחתי את ההבנה כמה חשוב לרדת לעומקם של הדברים ולהבין את ההשלכות שהורים \ בני זוג לא פעם משליכים על ילדיהם \ על בני זוגם את המגרעות שלהם עצמם”.

12. שיטת NMN

שיטה ייחודית וחדשנית (New Me Now) NMN האני החדש העכשווי

כל מה שקורה בסביבה החיצונית שלי הוא בעצם השלכה של מה שקורה בסביבה הפנימית שלי כאן ועכשיו.

הסביבה פנימית: האני שלי: המחשבות, הפחדים, ההשקפות, הדעות, התכונות, ההתנהגות, ההתנהלות, הרצונות, הצרכים, ההישגים, השאיפות, המטרות.

הסביבה החיצונית: כל מה ומי שסביבי: האנשים ( הבעל, הילדים, החברים, המשפחה המורחבת, העמיתים לעבודה, השכנים וכו’..), מקום העבודה, מקום המגורים, המצב הכלכלי, המצב הבריאותי.

השיטה דוגלת בשלושה היבטים: שכל אחד מהם הוא בפני עצמו ויחד עם זאת חלק בלתי נפרד האחד מהשני.

היבט 1: האני -התמקדות אך ורק בסביבה הפנימית שלי (בעצמי).

כלומר: במידה ואני אשפר את העצמי הפנימי שלי לטובה: אשנה את השקפותיי, דעותיי, תכונותיי והתנהלותי אוטומטית כל מה ומי שבסביבתי החיצונית ישתפר וישתנה לטובה.

היבט 2: החדש – כל רגע ורגע התאים בגופנו מתחדשים, מה שאומר שגם אופיינו חייב להתחדש ולהשתפר בכל רגע ורגע, לשנות פרושות לחיות, קו ישר סוף הדרך.

היבט 3: כרגע, העכשווי – הדגש הוא על שינוי כאן ועכשיו בהווה, לא מתקרבנים על העבר ולא חולמים על העתיד, העבודה צריכה להיעשות בהווה ללא שום חיפוש דרכי מילוט לעבר או לעתיד.

כי הרי העבר – מת והעתיד – לא ידוע, כך שמה שיש לנו בכל רגע נתון הוא רק את ההווה.

האתר שילווה אותך במסע האישי לאושר

 

Leave a Reply